Analisti ushtarak serb: Ushtria e Kosovës do të ishte element që përmbyll shtetësinë

Kosova ka nisur planet për formimin e ushtrisë së saj. Forcat e Armatosura të Kosovës do të jenë ato që aktualisht njihen si Forca e Sigurisë.
Nga struktura FSK ngjan me një ushtri. E vetmja gjë që e dallon është emri. Por reagimi i Beogradit është i menjëhershëm në këtë temë.

Pas bisedave të kryeministrit serb, Aleksandar Vuçiq dhe presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, reagoi edhe NATO. Në Serbi u tha se Aleanca Euro-Atlantike është kundër. Serbia nuk përmend FSK-në si ekzistencë. Për Kosovën, ky është vetëm një transformim

Artikulli paraprakJeremiq: Ky pushtet ka premtuar se do ta njoh Kosovën si shtet i pavarur
Artikulli vijuesShtëpia e Bardhë: Trump dhe Merkel takohen javën e ardhshme