Arrestohen Albin Kurti, Donika Kadaj-Bujupi dhe Albulena Haxhiu

Policia e Kosovës arrestoi deputetin e Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, Donika Kadaj Bujupi dhe Albulena Haxhiu. Policia për të arrestuar Kurtin ka hedhur edhe sprej.

Nga hedhja e sprejit, deputeti Rexhep Selimi, Arbër Rexhaj dhe Driton Çaushi dhe përfaqësues tjerë të Vetëvendosjes dukej se kishin probleme për shkak të sprejit.

Nga hedhja e sprejit kanë pësuar edhe gazetarë e kameramanë. Ambulanca ndodhet para Kuvendit të Kosovës për trajtimin e deputetëve dhe aktivistëve të VV-së.

Deputetët e VV-së e presin Kurtin para Kuvendit, Policia po tenton ta arrestojë

E plotësuar: Deputetë të lëvizjes Vetëvendosje janë para Kuvendit të Kosovës për të pritur deputetin Albin Kurti, të cilin Policia e Kosovës po tenton ta arrestojë.

Aktivistë të Vetëvendosjes po tentojnë ta ndalojnë arrestimin e Kurtit, ndërkohë që aty vërehet prani e shtuar e Policisë.

Një ditë më parë gjyqtari Beqir Kalludra urdhëroi arrestimin e deputetëve Kurti, Kadaj-Bujupi dhe Haxhiu madje u caktoi edhe paraburgim, për shkak të mos paraqitjes së tyre në seancën gjyqësore ndaj hedhjes së gazit lotsjellës./Telegrafi/

Artikulli paraprakRugova: Rezultati i papranueshëm, Dreshaj ka manipuluar me vota!
Artikulli vijuesRinumërimi për Kuvende Komunale solli 14 ndërrime të asamblistëve në të gjithë Kosovën