Astronauti sirian braktis regjimin e Assadit

0
193

Mediat turke raportojnë se gjenerali Muhammed Ahmed Faris, i cili është siriani i parë dhe i vetëm që ka fluturuar në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, ka dezertuar nga regjimi i presidentit Bashar al-Assad, për t’u larguar në Turqi.

Agjencia e lajmeve Anatolia thotë se para largimit, Faris ka vizituar selinë e Ushtrisë së Lirë Siriane në Aleppo, “për të shprehur solidaritetin me forcat rebele”, transmeton REL.

Faris, i cili ka lindur në Alepo, i është bashkuar një ekuipazhi sovjetik në udhëtimin drejt hapësirës më 1987.kohaislame