Cili vend ka më së shumti ishuj?

Vlerësimet tregojnë se rreth 700 milionë njerëz në tokë jetojnë në ishuj, shumica prej të cilëve kanë kultura unike që kanë rëndësi në burimet e tyre mjedisore.

Ishujt janë shumë të popullarizuar me njerëzit që duan të kenë një kohë të mirë dhe të relaksuar për shkak të përvojave që ato ofrojnë duke u bërë hotbeds e biodiversitetit me florën dhe speciet e rralla.Kumti.com

Për shkak të largësisë së tyre, ishujt janë shembuj të mirë të mjediseve të pastra që mbështesin organizmat e shëndetshëm duke përfshirë veprimin si pikat e pushimit për zogjtë migrues. Për këto dhe më shumë arsye, vendet me ishuj janë me të vërtetë me fat dhe më shumë, aq më mirë. Suedia është kryeqyteti ishull i botës.

Zelanda e Re

 

Duke qenë një vend ishull në Oqeanin Paqësor, Zelanda e Re ka rreth 600 ishuj. Dy vendet kryesore dhe me shumicën e banorëve janë Te Ika-a-Māui (Ishulli i Veriut) dhe Te Waipounamu (Island Jugor ose “kontinent”). Ishujt e tjerë të shquar në Zelandën e Re përfshijnë Stewart, Chatham, dhe ishujt Auckland. Ishujt e Zelandës së Re janë të biodiversitetit dhe të topografive të ndryshme. Zelandezët e Re janë të famshëm për aftësitë e tyre në aktivitetet e ujit, një faktor që është kryesisht për shkak të larmisë së ishujve dhe afërsisë me vijën bregdetare.

Tajlanda

 

Tailanda ka 1,430 ishuj të vendosura në të dy Gjirin e Tajlandës (të vendosura kryesisht afër bregut) dhe në Detin Andaman. Megjithëse shumica e ishujve ishin të pabanuara, shumica e objekteve pritëse për të tërhequr më shumë turistë. Ashtu si ishujt grekë, ishujt Thai janë në grupe të tilla si Parku Kombëtar Mu Ko Chang që ka 52 ishuj, Gjiri i Phang Nga që ka 67 ishuj dhe Parku Kombëtar Mu Ko Ang Thong që ka 42 ishuj mes të tjerave. Në gjuhën lokale, fjala Ko nënkupton një ishull. Shumica e ishujve në Tajlandë ofrojnë një shumëllojshmëri shërbimesh për turistët, duke përfshirë akomodimin dhe aranzhimet e udhëtimit.

Greqia

 

Burimet e diferencave vënë numrin e ishujve në Greqi në mes të 1,600 dhe 6,000 në varësi të madhësisë minimale këto burime faktor si një ishull. Nga numri i përgjithshëm, mbi 166 kanë vendbanime të përhershme.

Kreta është ishulli më i madh grek sipas zonës së ndjekur nga Eubea, Lesbos dhe Rhodes në atë mënyrë. Të gjitha ishujt në grupe të ndryshme, domethënë ishujt e Egjeut të Veriut në bregun perëndimor të Turqisë, Argo-Saronic Islands pranë Athinës, Cyclades në qendër të detit Egje, Dodekanez pranë Turqisë, Sporadat jashtë brigjeve të Eubea dhe Ishujt Jon në Detin Jon.

Ishujt e Jonit kanë plazhet më të mira me rërë, ndërsa Ishujt Delos janë më të mirët për historinë dhe kulturën, sepse është vendlindja e Apollonit. Shumica e ishujve grekë ofrojnë përvojën e tyre unike për turistët.

Japonia

Japonia është një arkipelag që shtrihet për 1.869 milje nga 6.853 ishuj, nga të cilat mbi 430 banorë. Katër ishujt kryesore përfshijnë Honshu (i cili është më i madhi dhe ka kryeqytetin Tokio), Hokkaido, Shikoku dhe Kyushu. Ndërsa shumica janë të natyrshme, ka edhe disa ishuj të bërë nga njeriu.

Secila prej ishujve të banuar të Japonisë ka kultura unike dhe biodiversitet, ndërsa të pabanët janë shtëpi për mijëra specie bimore dhe shtazore, duke përfshirë ato të rrezikuara. Ishujt e Japonisë ofrojnë baza të pasura për kërkime dhe ekspedita, si dhe për spote të peshkimit. Çdo vit, në të gjithë vendin ka rreth 1,500 tërmete. Katër të pestat e Japonisë janë kryesisht pyje dhe malore me rreth 200 vullkane, duke e bërë të vështirë zgjerimin e vendbanimeve, fermave apo industrive. Në këtë vend ka rreth 127 milionë njerëz dhe katër ishujt kryesorë përbëjnë 97% të sipërfaqes së tokës së Japonisë.

 Mbretëria e Bashkuar

 

 

Britania e Madhe është një ishull i ndarë nga Evropa kontinentale nga Deti i Veriut dhe Kanali i Anglisë. Duke përfshirë Irlandën dhe territoret jashtë shtetit, ka 6,806 ishuj në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, shumica e të cilave janë në Skoci. Turistët listojnë ishujt Skye, Orkney, Fair Isle, Lindisfarne, Mersea, Isle of Wight, Herm, Anglesey, Lundy dhe Bryher si disa nga më të mirët për të vizituar për një eksperiencë të paharrueshme. Së bashku, shumica e ishujve kanë vende prehistorike si rrënojat romake dhe kështjellat mesjetare./Kumti.com

 

Artikulli paraprakÇfarë është klimatologjia?
Artikulli vijuesNë mars fillon ndërtimi i autostradës Prishtinë-Gjilan