Erdogan i jep ish zv/presidentit irakian shtetësinë turke

0
115

Kryeministri i Turqisë Rexhep Taip Erdogan, i ka dhënë shtetësinë turke ish zv/presidentit iranian Tarek Al Hashemi, thuhet në një njoftim të agjencisë informative ISNA.
Ish presidenti irakian Tarek Al Hashemi akuzohet për akte terroriste në Irak dhe një gjykatë irakiane ndaj tij ka dhënë dënimin e me vdekje. Burime të afërta me kryeministrin turk Erdogan, thonë se ky i fundit i ka dhënë shtetësinë turke, Tarek Al Hashemi, menjëherë pasi gjykata në fjalë dha verdiktin e saj për të dënuar me vdekje ish zv/presidentin irakian. Nga Interpoli është kërkuar arrestimi dhe dorëzimi i Tarek Al Hashemi, i cili aktualisht ndodhet në Turqi.