FFK-ja nuk shpreson në votën pro të Zvicrës (Live)

FFK-ja nuk shpreson në votën pro të Zvicrës

Burime pranë Federatës së Futbollit të Kosovës kanë pohuar se nuk shpresojnë në votën e Zvicrës për anëtarësim në Federatën evropiane të Futbollit.

“FFK-ja po shpreson në votën e Greqisë, Maqedonisë dhe Malit të Zi, por jo dhe te Zvicrës”, tha për Telgrafin një burim.

Pritet heqja e nenit që i pamundësonte Kosovës pranimin

Tashmë krerët e federatave dhe të UEFA-s ishin në një pauzë, ku pas saj pritet të votohet për heqjen e nenit të shtatë të UEFA-s.

Neni i shtatë thotë se në UEFA nuk mund të pranohet asnjë shtet që nuk ka ulëse në OKB.

Pikërisht për këtë gjë janë duke diskutuar krerët e federatave dhe ata të UEFA-s.

Pritet që ky nen të hiqet dhe të shkojë pranimi i Kosovës në votim.

Nevojiten 2/3 e votave, për t’i bërë këto ndryshime. /Telegrafi/

Live
http://www.uefa.org/about-uefa/organisation/congress/index.html

Artikulli paraprakTurqi, arrestohen 100 persona në operacionin kundër organizatës kriminale
Artikulli vijuesPapa dhe “mrekullia” e instagramit