Gjermani: Digjen dy vetura të diplomatëve turq

0
109

Dy automjete të diplomatëve turq janë djegur mbrëmë në Berlin, njoftuan mediat turke.

Automjetet e Ambasadës turke në Berlin janë parkuar në largësi prej një kilometri njëri pranë tjetrit, kur janë ndezur gjysmë ore para mesnate.

Banorët lokalë e kanë lajmëruar shërbimin e zjarrfikësve dhe zjarri është shuar. Dy automjetet bomba të Ambasadës turke janë shkatërruar tërësisht.

Diplomatët turq në Berlin kërkuan nga autoritete gjermane t’i gjejnë autorët. Policia gjermane filloi hetim për rastin./zhurnal/kohaislame