I ftohti pushton Francën, lindja e vendit mbulohet nga bora

0
117

FRANCE – I ftohti ka përfshirë disa pjesë të Francës, duke sjellë reshje bore në pjesën lindore dhe erëra të forta në jug, çka ka detyruar autoritetet të rrisin nivelin e gatishmërisë.

Shërbimet e emergjencës janë mobilizuar plotësisht në rajonet që po hasin probleme për shkak të motit. Dy persona rezultojnë të humbur ne rivierën franceze, një djalë 12-vjeçar dhe një serfist.

Ndërsa në rajonin Isere, mediat lokale raportojnë se mbi 50 mijë shtëpi kanë mbetur pa energji elektrike. Ndërkohë në jug të Francës janë regjistruar erëra deri 130 km/orë.bw/kohaislame