Ish-presidenti kroat: Serbia nuk mund të hyjë në BE, pa njohjen e Kosovës

Ish-presidenti kroat,Ivo Josipoviq  ka deklaruar se Serbia nuk mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian pa njohjen e Kosovës.

Josipoviq në një intervistë për gazetën serbe “Danas”, ka folur për marrëdhëniet në mes Serbisë dhe Kroacisë, por edhe raportet mes Kosovës dhe Serbisë, përcjell Kumti.

“Hyrja e Serbisë në Bashkimin Evropian pa e njohur Kosovën do të thoshte se Kosova kurrë nuk do të anëtarësohej në BE. Një zvogëlim i tillë i projektit të një Evrope të bashkuar, për shumicën e anëtarëve të tanishëm të BE-së është i pranueshëm”, tha Josipoviq, duke shtuar se shpreson që të dyja vendet sa më shpejt të jetë e mundur do të hyjnë në BE.

Artikulli paraprakPDK nën ankth nga Gjykata Speciale
Artikulli vijuesGjyqtari britanik është i gatshëm të dëshmojë për shkeljet e EULEX-it