Ish-presidentja jugkoreane akuzohet për korrupsion

Ish-presidentja e Koresë së Jugut, Park Geun-hye, zyrtarisht është akuzuar për skandalin e korrupsionit, që çoi në rrëzimin e saj nga pushteti.
Prokurorët thonë se ish-presidentja përballet me akuza për ryshfet, abuzim me pushteti dhe rrjedhje të sekreteve shtetërore.

Park Geun-hye, 65-vjeçare, e cila gjendet në paraburgim, është akuzuar për presion mbi shefat ekzekutivë të bizneseve,për të dhuruar dhjetëra miliona dollarë në fondacionin e një miku të saj, në këmbim të favoreve qeveritare.

Ajo është larguar nga pushteti muajin e kaluar.

Artikulli paraprakHoti: Intervenimi amerikan në Korenë e Veriut, pak i mundshëm
Artikulli vijuesKatër të vdekur në vendin e punës vetëm brenda tre muajve