Ja pse Facebook nuk po e largon videon e Donald Trumpit

Shumë përdorues të Facebookit, duke përfshirë edhe prodhuesin e filmave Majkëll Moore, kanë bërë thirrje që Facebook që të heq ligjërimin racist të kandidatit për president të SHBA-ve Donald Trumpit, ku ai kishte bërë thirrje për ndalimin e hyrjes së myslimanëve në SHBA.
Sipas standardeve të Facebookit, thonë se rregullatorët i heqin postimet me gjuhë urrejtëse e cila përfshin “Sulme të drejtëpërdrejta ndaj njerëzve që përfshin racën, etninë, origjinën, ndjenjat fetare, orientimet seksuale, gjininë dhe aftësitë apo të metat e dikujt”.
Ai postim mund të fshihet dhe largohet nga Facebook, nëse njerëzit raportojnë se kjo video është me gjuhë urrejtje, po ashtu edhe Mark Zuckerberg ka reagur duke e dënuar atë lloj ligjërimi nga ana Donald Trumpi. Këto deklarata ia kanë prishur edhe rejtingun në sondazhet. Shumë njerëz janë të interesuar të largohet nga rrjetet sociale kjo video pasi tregon anën e errët të një njeriu që në botën e biznesit ka sukses.
Është mirë kush e sheh atë ligjërim, të bëjë report e në këtë mënyrë hiqet ajo video me plotë gjuhë të urrejtjes./KohaIslame

Artikulli paraprakKastriot Myftaraj: Të mbyllen Xhamitë në Tetovë, pastaj Jugohromi
Artikulli vijuesBesa: Vendimi për 'Monstrën' konfirmon gjykatat janë të politizuara