Kryetarët e rinj në 38 komunat e Kosovës

0
229

Bazuar në rezultatet preliminare (jo përfundimtare) të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, të publikuara në faqen zyrtare, këta janë kryetarët e rinj në 38 komunat e Kosovës :

Prishtinë: Shpend Ahmeti, Lëvizja Vetëvendosje

Gjakovë: Ardian Gjini, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës

Gjilan: Lutfi Haziri, Lidhja Demokratike e Kosovës

Mitrovicë e Jugut: Agim Bahtiri, Aleanca Kosova e Re

Prizren: Mytahir Haskukaj, Lëvizja Vetëvendosje

Ferizaj: Agim Aliu, Partia Demokratike e Kosovës

Istog: Haki Rugova, Lidhja Demokratike e Kosovës

Obiliq: Xhafer Gashi, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës

Podujevë: Agim Veliu, Lidhja Demokratike e Kosovës

Klinë: Zenun Elezaj, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës

Kaçanik: Besim Ilazi, Partia Demokratike e Kosovës

Kamenicë: Qëndron Kastarati, Lëvizja Vetëvendosje

Rahovec: Smajl Latifi, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës

Shtime: Naim Ismajli, Partia Demokratike e Kosovës

Suharekë: Bali Muahrremaj, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës

Vushtrri: Xhafer Tahiri, Lidhja Demokratike e Kosovës

Malishevë: Ragip Begaj, Nisma për Kosovën

Dragash: Shaban Shabani, Partia Demokratike e Kosovës

Kllokot: Strahinja Spasiq, Lista Serbe

Partesh: rivotim – Dragan Petkoviq, Lista Serbe

Sipas rezultateve zyrtare të KQZ-së pa balotazh garën për kryetar komune e kanë fituar që në rrethin e parë të votimeve:

Pejë: Gazmend Muhaxhiri, Lidhja Demokratike e Kosovës

Deçan: Bashkim Ramosaj, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës

Fushë Kosovë: Burim Berisha, Lidhja Demokratike e Kosovës

Skenderaj: Bekim Jashari – kandidat i pavarur

Drenas: Ramiz Lladrovci, Partia Demokratike e Kosovës

Han i Elezit: Rufki Suma – kandidat i pavarur

Mitrovica e Veriut: Goran Rakiq nga Lista Serbe

Leposaviç: Zoran Todiq nga Lista Serbe

Lipjan: Imri Ahmeti, Lidhja Demokratike e Kosovës

Novobërdë: Svetislav Ivanoçiq, Lista Serbe

Shtërpcë: Bratislav Nikoliq, Lista Serbe

Viti: Sokol Haliti, Lidhja Demokratike e Kosovës

Zubin Potok: Stevan Vuloviq, Lista Serbe

Zveçan : Vuçina Jankoviq, Lista Serbe

Junik: Agron Kuqi, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës

Mamushë: Abdulhadi Krasniq, Partia Demokratike Turke e Kosovës

Graçanicë: Srdjan Popoviq, Lista Serbe

Ranilug: Vladica Aritonoviq, Lista Serbe/Kumti.com