Kush do të fitojë në një luftë bërthamore mes Rusisë dhe Amerikës?

0
173

Të gjithë e dinë dhe e kanë të qartë se në qoftë shpërthen lufta bërthamore, tërë bota do të shkatërrohet. Por nëse Rusia vendos të shkoj në këtë luftë, ata do të dalin si fitues.

Sa për fillim, Rusia do të jetë fituese, jo vetëm për shkak se ajo posedon një numër të mbushjeve strategjike bërthamore që Amerika ka vetëm 1.642, por edhe për shkak të fakteve që ju të lexoni më poshtë.

1. Rusia po shpenzon shuma të mëdha parash për të avancuar bombarduesit strategjik. Pak dihet për sulmuesit e tyre të padukshëm, të cilat janë të padukshme për radarët. Ata mund të mbajnë mbushje konvencionale dhe bërthamore, dhe do të gjenden në shërbim në 2025, trasmeton TetovaSot.

2. Bombarduesit bërthamore ruse rregullisht fluturojnë mbi zonat e Evropës veriore dhe në brigjet e Alaskës. Rusët duket se vënë në provë mbrojtjen e NATO-s.

Gjashtë avion rus, duke përfshirë bombarduesit bërthamorë Bear H, dy avionë luftarakë MiG-32 dhe dy avion çisternë Il-78 kanë qenë gjithashtu të zbuluara nga avionë luftarakë F-22 në mes perëndimit dhe në veri të Alaskës në fushën e mbrojtjes ajrore.

3. Ministri rus i mbrojtjes. Sergei Shoigu tha se bombarduesit bërthamore ruse do të zhvillojnë patrullime të rregullta në Atlantikun perindimor dhe në Paqësorin lindor, por edhe zonën e Karaibeve dhe Gjirin e Meksikës.

4. Rusia përgatit sistemin antibalistik të raketave që do të jenë më të fuqishme se sa ato që i posedojnë Shtetet e Bashkuara.

Raketat S-500, të cilat janë aktualisht në fazën e zhvillimit, do të jenë në gjendje për të kapur raketa ndërkontinentale balistike në kombinim me radarin A-100 AWACS. Besohet se mund të ndjekin dhe të godasin 10 objektiva më shpejt se sa shpejtësia e zërit deri në 40 kilometra, transmeton TetovaSot.

5. Rusia tashmë posedon super nëndetëse bërthamore që bukfalisht nuk mund të zbulohen kur ato janë nën ujë. Këto nëndetëse mund të qasen në brigjet e Shteteve të Bashkuara pa frikë se mund të zbulohen. Në fakt, nëndetëse të tilla kanë lundruar në Gjirin e Meksikës për pak javë në 2012, dhe nuk u zbulua nga marina amerikane. Marina amerikane haptazi pranoi se ajo nuk do të mund të zbulojë këto nëndetëse që janë nën ujë. Kjo do të thotë se Rusia mund të vijë afër bregut të Shteteve të Bashkuara dhe mund të lansojnë armët bërthamore kudo që ata do të dëshironin.

6. Për herë të parë, Rusia ka vendosur një numër të mbushjeve bërthamore strategjike nga SHBA.

Rusia aktualisht ka 1.643 mbushje të vendosura në raketat balistike ndërkontinentale, raketa që lansohen nga nëndetëset dhe bombarduesve të rëndë. SHBA-ta posedojnë 1.642 mbushje bërthamore.

7. Presidenti rus Vladimir Putin nisi një projekt për modernizimin e armatimit cila do të kushtojë rreth 540 miliardë.kohaislame