Nëse jeni dembel, ja 10 këshilla të shpejta për të humbur peshë

Shumica prej nesh dëshirojnë të jenë të pakta dhe të përshtatshme, por dietat e shumta që kemi provuar janë torturuese dhe efekti i tyre zhduket shumë shpejt pasi të kthehemi në dietën tonë të zakonshme. Përveç kësaj, me ritmin e jetës sonë dhe të gjithë punën tonë, studimet, dhe punët e shumta, vështirë se mund të mendojmë për stërvitjen.

Por mos bini në dëshpërim! Kumti bëri disakërkime dhe gjeti këshilla që do t’ju ndihmojnë të derdhni disa kile,pa diete pa ushtrime. Lexoni dhe mbani mend./Kumti.com

1. Mos harroni të pini.

Ju e dini se uji është jeta dhe ndonjëherë e pini atë. Por ndoshta nuk keni menduar kurrë se sa e dobishme mund të jetë për metabolizmin tuaj nëse e pini atë në kohën e duhur. Është mirë që të pini 1-2 gota ujë 30 minuta para çdo vakt. Në këtë mënyrë, proceset tuaja metabolike do të kenë një fillim të ri, dhe stomaku juaj do të jetë pjesërisht i mbushur, duke ju ndihmuar për të ngrënë më pak. Ky regjim hydration gjithashtu do të pakësojë dhëmbin tuaj të ëmbël dhe t’ju ndalojë të bastisni frigoriferin./Kumti.com

2. Kushtojini vëmendje ushqimeve tuaja.

 

Bëni të hahet një ritual i vogël. Me të vërtetë nuk do të marrë shumë nga koha juaj. Ulu në tryezë, mos nxitoni, mos u përpiqni të bëni shumë punë, mos mendoni për probleme, mos shikoni televizor dhe mos bisedoni në telefon. Është vetëm ju dhe ushqimi juaj. Jini të vetëdijshëm për atë që hani dhe si e bëni. Kjo do t’ju ndihmojë të shijoni më mirë ushqimin tuaj dhe të hani shumë më pak. Hani aq ngadalë sa mundeni./Kumti.com

3. Përdorni një pllakë të vogël dhe shkopinj.

 

Për të mos menduar shumë për madhësinë e pjesës tënde, merrni një pjatë më të vogël dhe hani vetëm sasinë e ushqimit që mund të mbajë. Kur përdorni shkopinj, hani ngadalë dhe kjo do t’ju ndihmojë të ndiheni të plotë me një sasi më të vogël të ushqimit. Nëse keni ndonjë problem me shkopinj, përdorni vetëm një lugë të vogël ose dorën tuaj të parëndësishme./Kumti.com

4. Flini më shumë.

 

Nuk po bëjmë shaka. Tani ju keni arsyetim të përsosur për të qëndruar në shtrat për më shumë që është pjesë e dietës suaj. Nëse fle, nuk ha. Përveç kësaj, gjumi i një nate të mirë ka një ndikim të madh në metabolizmin e mirë dhe në nivelet e duhura të hormoneve që ju ndihmojnë të qëndroni të arsyeshëm. Dhe nuk po bëni asgjë duke fjetur sepse trupi juaj po digjet në mes të 50 dhe 100 kalorive në orë./Kumti.com

5. Flini në të ftohtë.

 

Të gjithë ju duhet të bëni këtu është mbyllja e termostatit ose hapja e dritares. Hulumtimet nga Institutet Kombëtare të Shëndetësisë thonë se gjumi me një temperaturë prej 19 ° C (66 ° F) ndihmon trupin tuaj të heqë qafe kalorive pasi djegiet yndyrën për të mbajtur temperaturën e saj./Kumti.com

6. Shto  yndyrë.

Ju nuk duhet të hiqni dorë nga ushqimi juaj i zakonshëm. Vetëm diversifikoni menunë tuaj me salmon, vezë, arra, vaj ulliri, speca të nxehta dhe çaj jeshil. Ata do të ndihmojnë për të rritur metabolizmin tuaj dhe për të djegur yndyrë në mënyrë më efikase. Dhe madje edhe aromat e agrume ose karamele mente mund të reduktojnë oreksin tuaj, prandaj mos i leni pas dore./Kumti.com

7. Harrojeni ndalimet.

Nëse dëshironi të hani një cookie ose disa çokollata, bëjeni atë. Vetëm hani një në vend të 3 ose 5, dhe hani atë në mëngjes për të keni kohë të mjaftueshme për të djegur të gjitha ato kalori gjatë ditës. Ndalimet e rrepta nuk janë të mira pasi ato shkaktojnë stres dhe si rezultat një nivel më të lartë të hormoneve të këqija. Përveç kësaj, ju fajësoni veten nëse i thyejnë ato. Shkenca është në anën tuaj këtu!/Kumti.com

8. Pastroni dhëmbët 

Ne jemi të sigurt që ju tashmë e bëni atë të paktën dy herë në ditë, kështu që nuk do të jetë e vështirë për ju. Bëni një zakon të pastroni dhëmbët pas çdo vakt. Kjo do t’ju ndalojë të shkoni për një pjesë tjetër të ushqimit. Së pari, sepse ushqimi nuk shijon shumë të shijshme kur ke një aromë mentole në gojën tënde. Së dyti, sepse ne jemi shumë dembel për të larë dhëmbët tona shumë herë pas çdo vakti, apo jo?/Kumti.com

9. Qesh!

 

Ne bast ju pëlqen komeditë! Sipas një studimi të botuar në Gazetën Ndërkombëtare të Obesitetit, kur qeshim, shpenzimet tona të energjisë rriten deri në 20% më shumë se pushimi. Përveç kësaj, i bën muskujt e barkut të punës! Pra, cila është shfaqja juaj e preferuar e komedisë? Aktivizo dhe fillo “ushtrimin”./Kumti.com

10. Përdorni fasha të nxehta.

Këtu është një metodë për t’ju ndihmuar të humbni peshë gjatë kohës që jeni duke shikuar televizor ose duke lexuar një libër. Ngrohja ju bën djersën, kështu që ju heqin qafe lëngun e panevojshëm në trupin tuaj. Përdorni fasha të nxehta nëse doni të ndikoni në madhësinë e pjesëve të veçanta të trupit tuaj. Ndër më të njohurit janë fasha kripë ose xhenxhefil. Për të rritur efektin dhe për të mbajtur ngjeshjen tuaj të nxehtë për më gjatë, mund të përdorni një tharëse flokësh./Kumti.com

 

Artikulli paraprakJusuf Gërvalla: Nanë e dashtun (!) ti je nji lis, që nuk don me ditë për fërfllazat e forta
Artikulli vijues7 sëmundjet që urina e juaj do t’jua tregojë