7 sëmundjet që urina e juaj do t’jua tregojë

Kjo mund të tingëllojë e çuditshme, por çdo herë që të shkosh në tualet, ke një shans për të kontrolluar shëndetin tënd. Duke kontrolluar ngjyrën e urinës tuaj, ju mund të shihni nëse trupi juaj është duke bërë mirë ose nëse keni nevojë të shihni një mjek. Tinguj të lehtë, apo jo? Tani ju vetëm duhet të dini arsyet e mundshme (serioze apo jo) prapa çdo ngjyre.

Kumti hulumtoi se çfarë ngjyra e urinës suaj zbulon për shëndetin tuaj dhe sugjerimet për atë që mund të bëni. A keni parë ndonjëherë se urina juaj duket të jetë një nga këto ngjyra?/Kumti.com

Portokallt

Disa ilaçe anti-inflamatore (Azulfidine), droga kimioterapike dhe laxatives me senna mund të shkaktojnë ngjyrë portokalli. Supozimi i vitaminës B2 ose beta-carotene (karrota) gjithashtu mund të jetë një arsye. Nëse nuk do të ishit i ekspozuar ndaj ndonjërit nga të mësipërmet, atëherë:

Pi më shumë ujë. Dehidrimi mund të shkaktojë që urina të jetë tepër e koncentruar dhe të ndryshojë nga e verdhë e errët deri në portokalli. Në vetëm disa orë, duhet të kthehet në ngjyrën normale të verdhë të qartë.

Kontrolloni sytë tuaj. Nëse vini re ndonjë ngjyrë të verdhë në të bardhët e syve tuaj, atëherë urina portokalli mund të jetë një shenjë se mëlçia juaj nuk funksionon siç duhet. Ju duhet të bëni një takim me mjekun menjëherë.Kumti.com

Rozë dhe të kuqërremtë

Është ndoshta alarmante për të parë urinë të kuqe ose të kuqe, por kjo nuk është domosdoshmërisht serioze, pasi mund të shkaktohet nga ushqimi ose medikamente. Para se të shqetësoheni, shihni arsyet prapa kësaj ngjyre.

Ushqimet: Nëse hëngrën panxhar, manaferrat ose raven, atëherë nuk keni asgjë për t’u shqetësuar. Disa nga përbërësit që i bëjnë këto ushqime të kuqe janë të excreted në urinë tuaj pasi veshkat bëjnë punën e tyre. Normalisht, ajo zgjerohet deri të nesërmen. Nëse jo, duhet të bëni një takim me një mjek.Kumti.com

Medikamente: Disa antibiotikë (si Rifadin dhe Rimactane) që përdoren për të trajtuar tuberkulozin mund të shndërrojnë urinën në të kuqërreme. Fenazopiridina, e cila përdoret për trajtimin e infeksioneve të traktit urinar, dhe laxatives që përmbajnë senna gjithashtu mund të jenë arsye për një ngjyrë rozë e kuqe.

Gjaku: Gjaku në urinën tuaj mund të jetë një shenjë e një infeksioni të traktit urinar, sëmundjes së veshkave, tumoreve kancerogjene ose jo-qengjike, ose fshikëzës së fshikëzës ose veshkave. Nëse shihni ndonjë mpiksje gjaku ose inde të tjera në urinën tuaj, menjëherë shikoni mjekun tuaj. Specialistët theksojnë se kjo është e rrallë, por e nën diagnostikuar, sidomos tek femrat, pasi ato zakonisht ngrejnë atë si një periudhë të çuditshme.Kumti.com

E gjelbër ose blu.

 

Mund të jetë tronditëse për të parë këtë ngjyrë, por është e rrallë dhe mund të shkaktohet nga:

Ushqimet: Ushqimi i ushqimeve artificialisht lyer ose asparagus. Asgjë për t’u shqetësuar. Do të pastrohet në një ditë ose 2.

Medikamente: Disa medikamente (si Amitriptyline, Indomethacin dhe Propofol) mund të shkaktojnë ndryshimin e ngjyrës.

Kujdes: Nëse nuk keni qenë i ekspozuar ndaj ndonjë nga të mësipërmet, atëherë duhet të kontaktoni mjekun tuaj. Një ngjyrë e gjelbër mund të sinjalizojë një infeksion të rrallë të traktit urinar të shkaktuar nga bakteret Pseudomonas. Ky bug gjithashtu mund të shkaktojë gurë në veshka.Kumti.com

Kafe

Nëse shihni hije kafe në urinën tuaj, kjo mund të jetë një shenjë e dehidrimit. Ndër ushqimet që mund të kthejnë urinën tuaj kafe janë raven dhe fava fasule. Por është më mirë të kontrollohet, veçanërisht nëse pini shumë ujë, por ngjyra nuk largohet. Urina e kafesë mund të tregojë probleme me mëlçinë dhe veshkat.Kumti.com

Kujdes: Nëse urina juaj kafe pasohet nga dhimbje abdominale, skuqje dhe konfiskime, ekziston një mundësi e lartë e një gjendje gjenetike. Gjithashtu, gjaku shfaqet kafe kur shpërbëhet, dhe kjo mund të jetë një shenjë e një gjendjeje më serioze si tumori.Kumti.com

Shkumë

 

Duke pasur urinë e shkumëzuar nga koha në kohë është normale dhe është zakonisht për shkak të shpejtësisë së urinimit. Por nëse vazhdon të kthehet dhe është më e dukshme me kalimin e kohës, duhet të shikoni mjekun tuaj.

Urina e shkumëzuar ose fizzing mund të jetë një shenjë e proteinës në urinën tuaj dhe kjo ka nevojë për vlerësim profesional, pasi një sasi e shtuar mund të sinjalizojë një problem serioz të veshkave.Kumti.com

I tejdukshëm

 

Nëse urina juaj është plotësisht transparente, është një shenjë se po pini shumë ujë. Kjo mund të shkaktojë rreziqe të caktuara, nga të cilat më e rëndësishmja është hollimi i kripës në trupin tuaj. Kjo mund të krijojë një zhbalancim problematik kimik në trupin tuaj. Ju duhet të konsideroni të pini më pak ujë.Kumti.com

Verdha të zbehtë të verdhë, të verdhë transparente, të verdhë të errët

 

Këto ngjyra do të thotë që nuk keni asgjë për t’u shqetësuar. Në mënyrë ideale, urina juaj duhet të jetë një ngjyrë e zbehtë ari. Një ngjyrë e verdhë e zbehtë tregon një ekuilibër të mirë mes të qenurit nën dhe mbi hidratuar. Urina më e koncentruar është një shenjë që ju nevojitet më shumë ujë. Vetëm mbani në mend një rregull të artë: nëse duket limonadë – mirë për ju!

A i kushtoni vëmendje ngjyrës së urinës tuaj? A ndiheni të çuditshëm duke kontrolluar atë? Ndani me ne në komentet./Kumti.com

Artikulli paraprakNëse jeni dembel, ja 10 këshilla të shpejta për të humbur peshë
Artikulli vijuesJa si mundë ta bëni një aparat për Coca Cola,Fanta dhe Sprite në kushte shtëpiake