Nikoliq ia ofron Daçiqit mandatin për formimin e Qeverisë

0
149

Presidenti i Serbisë Tomislav Nikoliq është takuar me liderin e socialistëve serbë Ivica Daçiq dhe zyrtarisht ia ka ofruar mandatin për formimin qeverisë serbe, njofton gazeta “Blic”, transmeton koha.

Ivica Daçiq nuk i është përgjigjur Nikoliqit për këtë ofertë por ka theksuar se vendimin për këtë duhet ta marrë kryesia e kresa e partisë së tij, SPS.
Burime të kësaj gazete serbe thekson se kryesia e kësaj partie do të mblidhet të premten e kësaj jave kur dhe pritet të përfundojë ”dilema” për qeverinë re.
Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Partisë Përparimtare serbe nga radhët e të cilës u zgjodh kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se vështirë se DS (Partia e Boris Tadiqit ) ta themelojë qeverinë dhe se “ka mundësi që qeverinë ta themelojnë “përparimtarët”./Indeksonline/kohaislame