Nikolliq propozon Daçiqin për kryenegociator

0
124

Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikolliq ka theksuar sërish se do ta propozojë për kryenegociator në bisedimet me Prishtinën, kryeministrin serb, Ivica Daçiq.
Ai në një program të televizionit serb, B92, ka bërë me dije se të hënën do të takohet me qeverinë dhe do ta propozojë kryeministrin për ta udhëhequr ekipin, transmeton rel.
Ai ka thënë se po që se qeveria i kërkon që Nikolliq të marrë pjesë në bisedime, ai do ta bëjë këtë, por sipas tij, kusht për një gjë të tillë do të ishte, që “të mos bisedojë” me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçin.
Nikolliq ka thënë se Serbia nuk ka diplomaci të fshehtë, duke bërë të qarta dy qëndrimet kryesore politike të Serbisë: hyrjen në BE dhe mosnjohjen e Kosovës.
Ai ka shprehur shpresën se Serbisë nuk do I paraqiten kushte nga ana e BE-së, siç është njohja e Kosovës.kohaislame