Opozita siriane refuzon Assadin për qeverisje të përbashkët

0
231

Presidenti Bashar al-Assad ka thënë se nuk do të jetë e vështirë për të rënë dakord për një qeveri të re siriane duke përfshirë figurat e opozitës, por kundërshtarët e tij u kundërpërgjigjën duke thënë se Qeveria nuk mund të jetë e ligjshme përderisa ai mbeti në detyrë.

Assadi, i përforcuar nga fitorja ushtarake në Palmyra, ka thënë se projekt-kushtetuta e re do të jetë gati për një javë dhe që qeveria do të përfshijë opozitën, njofton agjencia ruse e lajmeve RIA.

Ndërsa shpërndarja e portofolave dhe çështjet e tjera teknike do të duhet të diskutohen në bisedimet e paqes së Gjenevës, të cilat fillojnë muajin e ardhshëm.

Opozita menjëherë hodhi poshtë pretendimet e Assad-it, duke thënë se një zgjidhje politike mund të arrihet vetëm duke krijuar një trup të përkohshëm me kompetenca të plota, dhe jo me një tjetër qeveri nën Assadin.