Qytetarët e Skenderajt në protestë, bllokohet kryqëzimi i Komoranit (Foto)

0
170

Pas vendimit të djeshëm të Gjykatës Themelore të Mitrovicës për dënimin e Sami Lushtakut, Sylejman Selimit dhe ish-pjesëtarëve tjerë të UÇK-së, mijëra qytetarë të Skenderajt, sot që nga ora 8 e mëngjesit kanë filluar një protestë në rrugët e Skenderajt. si rrjedhojë, raportohet se është bllokuar kryqëzimi i Komoranit.

Qytetarët në duar mbanin pankarta ku bëhet thirrje kundër dënimit të ish-komandantëve dhe kundër EULEX-it.

Ata bënin thirrje kundër siç thanë, dënimeve të padrejta që u bënë nga gjykata në Mitrovicë. Protesta e sotme është organizuar nga Shoqata e dala nga lufta dhe punëtorët e administratës komunale, ku më pas i janë bashkuar edhe shumë qytetarë. /Telegrafi/