Ramazani në Pakistan, temperatura të larta në disa qytete të vendit

Në Pakistan sot janë regjistruar temperatura shumë të larta të cilat në disa pjesë të vendit kanë arritur deri në 46 gradë Celsius, raporton Anadolu Agency (AA).

Temperaturat e larta rëndojnë akoma më shumë agjërimin e muslimanëve në këtë vend ku jetojnë mbi 170 milion njerëz, nga të cilët muslimanët përbëjnë 97 përqind të popullsisë.

Në kryeqytetin e Pakistanit, Islamabad, sot temperatura është regjistruar 39 gradë, ku pakistanezët janë munduar në mënyra të ndryshme dhe në vende të ndryshme të gjejnë freski, gjë të cilën e ka regjistruar edhe fotoreporteri i AA-së përmes objektivit të aparatit të tij.

Përveç në lumenjtë dhe shatërvanë pakistanezët freskinë e kanë kërkuar duke hedhur mbi trupin e tyre kovat me ujë. Më nxehtë ishte në Larkana, ku temperatura ishte 46 gradë, 45 në Sukkur dhe Admadpurun Lindor 44.

Qershori është muaji më i nxehtë në Pakistan dhe pothuajse çdo vit nga temperatura tejet të larta vdes një numër i madh i njerëzve.

Pas kësaj vijon periudha e shirave monsun që pakistanezëve u shkakton problem të tjera.

Artikulli paraprakBefason sërish kryeministri kanadez, shtron iftar për deputetët myslimanë (VIDEO)
Artikulli vijuesAndi Lila: “Uroj besimtarët musliman një muaj të gëzueshëm Ramazani”.