Si të shpëtojmë nga dhimbja e kokës pa përdorur hapa

Kur ju keni një dhimbje koke dhe pilulat që ju nevojitet nuk është në dorë, situata duket e pashpresë. Por nuk është kështu. Ka një mënyrë shkencore për të hequr qafe një dhimbje koke të quajtur akupresion.

Sot Kumti do t’ju tregojë për këtë teknikë që heq një dhimbje koke në mënyrë efektive dhe të shpejtë.

Akupresioni është një lloj masazhi, efektiviteti i të cilit vërtetohet nga studime të shumta shkencore. Nga natyra e saj, kjo është një formë e akupunkturës dhe reflexoterapisë, por nuk kërkon njohuri të veçanta mjekësore.

Si të masazhoni me akupresion

Së pari, të merrëni një pozitë të rehatshme dhe të relaksoheni. Masazhi nuk merr shumë kohë: nga 30 sekonda në 1 minutë mesatarisht.

Masazhoni një pikë me lëvizje të lehta ose me rrethore. Zakonisht, dhimbja e kokës zhduket gjatë masazhit ose 5-10 minuta pas saj.

Ka 6 pika kryesore për të hequr qafe një dhimbje koke

 

 

Pika e syrit të tretë, ose Yintang, është vendosur midis vetullave në vendin ku urë e hundës kalon në ballë. Kjo pikë është gjithashtu përgjegjëse për heqjen e lodhjes së syve.

 

Këto pika simetrike janë të vendosura në bazën e buzës së brendshme të vetullave. Masazh i kësaj zone gjithashtu lehtëson një hundë të lëngshme dhe përmirëson mprehtësinë pamore. Masazh për 1 minutë duke shtypur ose lëvizjet rrethore.

 

Këto pika janë të vendosura në të dy anët e hundës në përputhje me sytë. Për t’i gjetur, ndjeheni një gungë në pjesën e poshtme të zverdhjes. Ndihmon për të hapur sinuset, për të zvogëluar dhimbjen e kokës dhe dhimbjen e dhëmbëve dhe për të lehtësuar stresin.

 

Pikat janë të vendosura në pjesën e prapme të kokës në mes, mes veshit dhe fillimit të shtyllës kurrizore. Masazhimi i këtyre pikave ndihmon në zbutjen e mbingarkesës hundës, dhimbje në sy dhe veshë, dhimbje koke të rënda, dhe migrenë.

Pikat Shuai gu ndodhen 2-3 cm nga fillimi i linjës së hollë në zonën e tempullit. Ndjeni një gungë të vogël për të gjetur këtë pikë. Presioni i aplikuar në këtë zonë lehtëson dhimbjen në rajonin e përkohshëm dhe lodhjen e syve.

 

Këto pika simetrike janë të vendosura në anën e pasme të dorës midis gishtit të madh dhe gishtit tregues. Presioni i aplikuar në këtë fushë gjithashtu lehtëson dhimbjen e prapme, dhimbjen e dhëmbëve dhe tensionin në muskujt e qafës./Kumti.com

 

Artikulli paraprakLidhjet financiare të dhëndrit të Trump me Izraelin thellohen edhe me rolin diplomatik të Lindjes së Mesme
Artikulli vijuesTesti më i saktë i personalitetit tuaj përmes të 4 pyetjeve