Supë peshku me perime

0
261

Për 4-5 persona nevojiten:

-1,5 lëng peshku,
– 2-3 karrota,
– 8-10 copë musharka,
-selino,
– 2-3 lugë gjelle vaj,
– 2 domate,
-kripë, piper, majdanoz dhe dafinë.

Përgatitja: Patetet, karrotat, musharkat dhe selinoja, pastrohen dhe priten në copa kupike. Në tenxhere me vaj (mundësisht naj ulliri) të vënë në zjarr, trahohet qopa e grirë imët, pastaj shtohen karrotat, selinoja, musharkat dhe pak miell. Pasi i përziejmë shtohen domatet të cilave u është pastruar lëkura. Lëndu i peshkut i përgaitur qysh më parë dhe i kullaur, i hidhet përzierjes dhe lihet të marrë valë. Shtohen patatet dhe lihen të zihen reth 15 minuta, derisa të jenë gati. Gjatë zierjes hidhet një fletë dafine. Supës i hidhet kripë, piper dhe majdanoz. Gjatë hedhjes në pjatë, i shtohen copa tul peshku të ziera e të pastruara nga halat./pertymoter/kohaislame