Tërmet në Kinë, mbi 20 të vdekur

0
216

Mbi 20 persona kanë humbur jetën nga një seri tërmetesh që kanë goditur pjesën jugperëndimore të Kinës.

Qyteti Jiliang në provincën Junan duket të ketë pësuar më shumë.Agjencia zyrtare e lajmeve Xinhua, duke cituar Qendrën e Kinës për Tërmete, ka thënë se dridhja më e fuqishme është regjistruar në kufirin e provincave Junan dhe Guzhiou.Instituti Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara ka bërë të ditur se fuqia e saj ka qenë 5.6 shkallë të Rihterit.Sipas Xinhua-s, mbi 20,000 shtëpi janë dëmtuar ose shkatërruar.
Në maj të 2008-ës, një tërmet prej 8 shkallësh të Rihterit ka vrarë dhjetëra mijëra njerëz në jugperëndim të Kinës./BS/kohaislame