Migrena

Migrena është një sëmundje neurologjike me dhimbje pulsative të kokës e shoqëruar me nause, vjellje, ndjeshmëri ndaj dritës, zërave dhe ndaj aromave. Simptomet Fillon...

Kërkesa

Kërkesa në ekonomi paraqet kërkesen e përgjithshme për të mira materiale dhe shërbime brenda një ekonomie. Teoria ekonomike supozon që në tregun e lirë...

LI

LI f. 1. mjek., veter. Sëmundje e rëndë ngjitëse dhe e rrezikshme, që shfaqet me ethe të forta e me disa puçrra të kuqe...

El-hisbah (sistem shtetëror i inspektimit të fairplay)

El-hisbah: Ky është një sistem shtetëror i inspektimit për të siguruar praktikat e drejta (fairplay) në treg. Ky term në kuptimin e përgjithshëm mund...

Emëruesi dhe numëruesi

Numerues quhet numri i pare i thyeses. Domethene numerues eshte numri mbi vijen e thyeses, ndersa numri poshte vijes se thyeses eshte numri i...

Gusëll

Gusëll (غسل) - Gusul/Gusël apo (pastrim me ujë; larja) do të thotë: Larja e trupit të njeriut me ujë duke e përfshirë atë në...

FILDISH

FILDISH m. Lëndë e fortë kockore e dhëmbëve të elefantit, të rinoqerontit dhe të hipopotamit, në ngjyrë të qumështit, prej së cilës bëhen sende...

OBJEKTIV

OBJEKTIV I m. Pjesë e një aparati optik, që përbëhet nga një ose nga disa thjerrëza dhe që vihet përballë një sendi, një njeriu...

Produktiviteti

Produktiviteti është sasia e prodhimit për një njësi faktor-prodhimi (krah pune, pajisje ose kapital). Zakonisht produktiviteti është një term që përdoret për të matur...

CIVIL

CIVIL m. Ai që nuk është ushtarak; kund. ushtarak.   CIVIL mb. 1. drejt. Që ka të bëjë me gjendjen dhe me të drejtat...

Na ndiqni

170,120NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...

Rritet numri i policëve të plagosur – i pesti duke u trajtuar

Është rritur numri i policëve të plagosur në aksionin e policisë në Veri të vendit.Numri deri tani ka shkuar në pesë. Rastin për klankosova.tv e...

Aleksander Vuçiq mbledh Këshillin e Sigurisë

E përditshmja serbe “”Blic” ka mësuar se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka ftuar Këshillin e Sigurisë Kombëtare për shkak të aksionit të sotëm...