Telekomi fsheh pagesat multi-milionëshe me kompaninë “Interadria”

0
Nga 1 qershori i vitit 2017 deri më 14 maj të vitit 2018, 1,7 milion euro janë bartur nga llogaria e Telekomit të Kosovës...

Lidhjet politike të përfituesve të granteve në Ministrinë e Bujqësisë

0
Ministria e Bujqësisë kishte bërë një numër shkeljesh, kur i kishte shpallur përfitues të granteve njëmilionëshe bizneset që për aksionarë kanë njerëz të lidhur...

Rritet kostoja e ndërtimit në Kosovë

0
Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), ka publikuar Indeksin e çmimeve të ndërtimit për tremujorin e tretë të këtij viti, ku vlerësohet se indeksi...

“Kosova e Re” do ta falimentojë ekonomikisht shtetin

0
Balkan Green Foundation (BGF) dhe Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) kërkojnë tërheqjen e menjëhershme nga kontrata për ndërtimin e termocentralit ‘Kosova e Re’. Ky projekt...

Europa drejt javës katër ditore të punës?

0
Shumë ekonomisë sot thonë se reduktimi i kohës së punës, së bashku me masa të tjera është një mjet i përshtatshëm për të ruajtur...

Mercedes shpërblen mundin e punëtorëve me nga 5000 euro

0
Për të shpërblyer punonjësit për punën e tyre të vështirë, kompania Daimler, pronari i Mercedes, do të shpërndajë shpërblime deri në 4,965 euro me...

Ministri i Financave: Nëse s’kalon buxheti, nuk ka para as për zgjedhje

0
Ministri i Financave, Bedri Hamza ka thënë para deputetëve se ligji e lejon që muajin e parë të shfrytëzohet buxheti, por për muajt vijues...

Sveçla: Në treg ka produkte serbe me datë të prodhimit pas vendosjes së taksës

0
​Gjatë seancës së sotme deputeti i Vetëvendosjes, Xhelal Sveçla ka thënë se në treg ka produkte me origjinë nga Serbia dhe Bosnja, të cilat...

Të pasurit gjatë 2018-s janë bërë edhe më të pasur, të varfrit edhe më...

0
26 njerëzit më të pasur të botës zotërojnë së bashku asete sa 50% të të varfërve të globit. Në verifikimin e përvitshëm mbi pasurinë,...

Polakët investojnë miliona në xehet e Vushtrrisë

0
Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale (KPMM) në konferencën e fundvitit ka paralajmëruar një investim serioz në komunën e Vushtrrisë në vitin 2019,...