Restaurohet libri 880 vjeçarë,"Ligji i Mjekësisë" i Ibn-i Sina-s

 Drejtoria Rajonale e dorëshkrimeve në qytetin Konya të Turqisë restauron një prej kopjeve të dorëshkrimit "El-Kanun Fi’t Tıbb" i cili për qindra vjet ka...

Pirja e kanabisit zvogëlon trurin

Shkencëtarët e universitetit të Teksasit kanë zbuluar se droga zvogëlon strukturat kryesore në tru. Konsumuesit e rregullt të kanabisit janë të predispozuar të kenë një...

Ushtari turk me teknologji që nuk njeh kufij

Ushtria e Turqisë, një ndër më të mëdhatë në botë, nuk njeh kufi në fushën e teknologjisë.   Ushtari turk, duke filluar që nga...

Si e percepton truri percepton botën, si ndërveprojnë shqisat?

Pesë shqisat – shikimi, dëgjimi, prekja, shija dhe nuhatja – si 5 mënyra të ndryshme për të perceptuar botën, duket sikur veprojnë të pavarura....

Shkencëtari i habitur me hadithin e Muhammedit (Alejhi Selam)

Ky është njëri nga shkencëtarët më të shquar të biologjisë, i specializuar në zonën që gjendet mes Afrikës dhe gadishullit Arabik. Ky shkencëtar u...

Europa ka hapur konsulencë publike për përdorim e frekuencave 700 Mhz për internetin broadband...

Kur bëhet fjalë për të liruar bllokun e frekuencave 700 Mhz për internetin broadband mobil, Europa po ngurron. Shtatorin e vitit të shkuar, ish...

Dora me të cilën shkruajmë ndikon në vendimet tona

Njerëzit preferojnë gjërat që ndodhen në anën në të cilën është dora e tyre dominuese, kështu që djathtakët gjërat nga ana e djathtë i...

Video/ Punoni ulur gjatë gjithë ditës? Ja pasojat…

Punoni ulur gjatë gjithë ditës? Nëse po, jeni duke e dëmtuar trupin tuaj duke mos bërë asgjë. Erica Fritz, terapiste dhe menaxhere e “Orthopedic...

Kozmonauti rus thyen rekordin e qëndrimit në hapësirë

Kozmonauti rus Gennady Padalka ka vendosur një rekord të ri. Ai është personi që ka qëndruar më së shumti kohë në hapësirë.   Sot,...

Shkencëtarët vërtetojnë se paragjykimet ndaj të tjerëve mund të formojnë bindje të gabuar

Abdudaim el-Kehil Një studim i ri gjerman ka vërtetuar se paragjykimet ndaj të tjerëve, në rast se përsëriten, atëherë ato mund të formojnë një bindje...

Na ndiqni

166,372NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë...

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë mundësi lobistëve që ka punësuar Beogradi, që të ndikojnë në...

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...