Biskota me fëstëkë

Super të shijshme, biskotat e përgatitura me fruta të thatë dhe krem çokollate të bardhë. Përbërësit: ▪ 100 gr miell ▪ 100 gr gjalpë ▪ 100 gr çokollatë...

Çfarë të zgjedhim në shportën e nëntorit?

Muaji i nëntoit nënkupton ditë të ftohta dhe të zymta. Por mos u mërzisni: mund ta gjallëroni atë me receta plotëngjyrëshe që ofrojnë frutat...

Edukata e ngrënies

Edukata e ngrenies I Derguari i Allahut sal-Allahu alejhi ue sel-lem me tha: “O djalosh, permend Allahun (thuaj Bismil-lah), ha me doren e djathte dhe...

Çfarë duhet të thuhet para dhe pas ushqimit?

Thotë Allahu Te’ala: “O besimtarë! Hani nga ushqimet e lejuara që ju kemi dhënë dhe, nëse jeni adhurues të Allahut, falënderojeni Atë!” 2:172 1 – I Dërguari...

Turshitë shtëpiake: Speca të palosur

Përbërësit: – 3 kg speca të kuq, – 50 g kripë, – 100 g sheqer, – 3 dl uthull, – 1.5 dl vaj, – 1 hudhër e madhe, – një tufë...

5 kategoritë e kafshëve të ndaluara.

Kategoritë e kafshëve të ndaluara. Kategoria e parë: Kafshët e pista. 1- Derri.  Derri është kafshë e pistë, pisllëku është në origjinën e trupit të tij, prandaj...

Si t’i shtini lakrat turshi: Receta për fillestarët!

Pjesë e pashmangshme e çdo turshie janë lakrat. Përzieni rrënjë karote, panxhar të kuq, rrepan, kripë. Lakrat lërini të qëndrojnë 2-3 ditë. Pastroni nga fletët e...

Ëmbëlsirë me mjaltë dhe manaferra

Ëmbëlsirë shumë e shijshme me mjaltë dhe manaferra. Përbërësit: 50 gram xhelatinë 2 filxhan çaji qumësht 160 gram mjaltë Manaferra Arra 4 të verdha veze Përgatitja: Ngrohni 160 gram mjaltë në zjarr derisa...

Bakllava tradicionale

Përbërësit për një tepsi: Për petët * 1kg miell * 7 vezë (4 të plota dhe 3 të verdhat) * 1 filxhan vaj (230 ml) * 250 ml qumësht *...

Ëmbëlsirë bavareze

Përbërësit: 2 fletë xhelatinë ( që përdoret për të trashur lëngun, sigurohuni që ajo të jetë e gjedhit ose bimore, shpesh ato dinë të...

Na ndiqni

166,372NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë...

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë mundësi lobistëve që ka punësuar Beogradi, që të ndikojnë në...

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...