Ekstremisti që vrau 77 njerëz në Norvegji, fiton padinë për “trajtim çnjerëzor”

Njeriu që ka masakruar 77 njerëz në një sulm mbi një kamp veror në Norvegji ka fituar një padi kundër qeverisë norvegjeze për “trajtim çnjerëzor”.
Gjykata e qarkut Oslo vendosi në favor të Anders Behring Breivik të mërkurën pasdite, pasi vrasësi kishte nisur një rast për shkeljet e pohuara të të drejtave të njeriut, raporton Idepndent.
Ekstremisti i krahut të djathtë u dënua për terrorizëm dhe vrasje masive për vitin 2011 me bomba dhe sulmeve me armë në Norvegji, që la të vdekur 77 njerëz.

Artikulli paraprak25 kandidatë synojnë postin e drejtorit të antikorrupsionit
Artikulli vijuesGjakova komuna më transparente në Kosovë