Fransua Holland për vizitë në Afganistan

0
231

Presidenti i ri francez Fransua Holland, ka arritur sot në Kabul të Afganistan për në një vizitë që nuk është paparalajmëruar.
Holland në këtë vizitë po shoqërohet nga ministri i mbrojtjes Drian Jean-Yves Le, ministri i jashtëm Laurent Fabius dhe shefi i ushtrisë Guillard Eduoard.

Hollande pritet të takohet me ushtarët francezë.
Ndihmësit e Holland thanë se presidenti francez në Afganistan do të qëndroj disa orë dhe do t’ju shpjegoj ushtarëve francez pse ai ka vendosur që para kohe të tërheqë focat nga ky vend.
Aktualisht në Afganistan janë 3,mijë 350 ushtarë francezë./BS/kohaislame