Një në pesë mjekë planifikojnë të largohen nga Britania e Madhe

Frika e braktisjes së trurit nga Brexit si raport i BMA zbulon ndjenjën e mjekëve të Zonës Ekonomike Evropiane

Pothuajse një në pesë prej mjekëve europianë të NHS kanë bërë plane për të lënë Britaninë, sipas hulumtimeve që kanë ngritur frikën e freskët nga një ikje e trurit mjekësor nga Brexit.

Dhe pothuajse gjysma e 12,000 mjekëve të shërbimit shëndetësor nga Zonën Ekonomike Evropiane (EEA) po konsiderojnë të lëvizin jashtë vendit, u gjetën sondazhi i Shoqatës Britanike Mjekësore prej 1,720.

Të gjeturat vijnë mes dëshirave në rritje se Brexit mund të përkeqësojë problemet e mungesës së kuadrit në NHS duke e bërë më të vështirë mbajtjen dhe rekrutimin e stafit të BE. Në shtator, shifrat e NHS treguan se më shumë se 10,000 punonjës nga vendet e BE kishin lënë që nga votimi i Brexit. Dhe numri i infermjereve të BE që vijnë në Britani ka rënë me 89% në vitin e fundit, tregojnë shifrat e Këshillit Infermieror dhe Mamble të lëshuara këtë muaj,transmeton Kumti.

“Se kaq shumë mjekë të BE-së janë duke planifikuar në mënyrë aktive të largohen nga Britania e Madhe është një shkak për shqetësim të vërtetë. Shumë prej tyre kanë kushtuar vite shërbimi për NHS dhe hulumtimet mjekësore në Britani të Madhe, dhe pa to shërbimi ynë shëndetësor nuk do të jetë në gjendje të përballojë “, tha Dr Andrew Dearden, arkëtar i BMA.

Deputeti i Punës, Darren Jones, mbështetës i fushatës pro-BE të Hapur Britanike, tha: “Popullit britanik u tha vitin e kaluar se Brexit do të rriste NHS prej £ 350 milion në javë. Tani provat po grumbullohen se do të thyejnë atë në vend.

“Të gjithë jemi të varur nga puna e shkëlqyer e bërë nga mjekët, infermierët dhe stafin tjetër që vijnë nga BE. Nuk ka asnjë shans që ne të zëvendësojmë ekspertizën e tyre nëse vazhdojnë të largohen nga Britania e Madhe “.

Por Departamenti i Shëndetësisë tha se shifrat e publikuara javën e kaluar nga Këshilli i Përgjithshëm Mjekësor, duke treguar një rritje të lehtë në krahasim me vitin 2016-17 në numrin e mjekëve EEA që hyjnë në regjistrin e saj mjekësor, treguan gjetjet e BMA ishin të pasakta.

“Ky studim nuk qëndron deri në shqyrtim. Në të vërtetë, aktualisht ekzistojnë më shumë mjekë të BE-së që punojnë në NHS që nga referendumi i BE-së, më shumë të diplomuar të BE-së që hyjnë në regjistrin mjekësor të Mbretërisë së Bashkuar dhe 3,193 shtetas të BE-së që punojnë në NHS përgjithësisht “, tha një zëdhënës.

Artikulli paraprakKina apo SHBA? Azia ka mundësi 
Artikulli vijuesKryeministri, tjetër premtim të bujshëm: deri më 2020 presim anëtarësimin në NATO