Pentagoni: DEASH i ka ditët e numëruara në Mosul

Ditët e tyre, veçanërisht në Mosul janë të numëruara dhe këtë kanë filluar ta kuptojnë, deklaroi zëdhënësi i Pentagonit, Jeff Davis.

Ushtarë të aftë kanë rrethuar DEASH-in nga të gjitha anët në Mosul, deklaroi Pentagoni, në kohën kur forcat irakiane vazhdojnë fushatën për rimarrje të kontrollit mbi qytetin i cili mbahet në kontroll të grupit, raporton Anadolu Agency (AA).

“Ditët e tyre, veçanërisht në Mosul janë të numëruara dhe këtë kanë filluar ta kuptojnë”, deklaroi zëdhënësi i Pentagonit, Jeff Davis.

Koalicioni i udhëhequr nga Shtete e Bashkuara të Amerikës (SHBA) në 24 orët e fundit ka kryer shtatë sulme ajrore për të ndihmuar forcat lokale, ka thënë Davis.

Artikulli paraprakThaçi merr përkrahje nga Senati amerikan për ushtrinë
Artikulli vijuesSHBA dhe Japonia me sistemin më të madh për thithje të dioksid karbonit