Si të bëni brum për pica (Video)

Hapi 1: Shkrini tharmin
Shkrijeni tharmin dhe mjaltin në ujë të nxehtë dhe vendoseni mënjanë tasin.

Hapi 2: Përziejeni brumin
Kombinoje miellin dhe kripën në tasin e mikserit. Pastaj shtoni vaj dhe tharm përzierje dhe përzierje me shpejtësi të ulët me goditje brumë derisa brumë tërheq larg nga tas – rreth pesë minuta.

Ju mund të përdorni miell gruri të tërë për një kore pica gruri.

Hapi 3: Gatuaj brumin dhe lëreni të rritet
Gatuaj brumin me dorë për dy deri tre minuta, derisa të jetë i butë dhe i fortë, pastaj transferojeni në një tas dhe mbuloni atë me një peshqir të lagur të kuzhinës. Lejo gjysmë ore që brumi të rritet.

Hapi 4: Bëni brumin në një top
Bëni brumë në një top dhe punoni duke tërhequr brumë nga maja e topit dhe e futeni atë në pjesën e poshtme të topit disa herë.

Hapi 5: Rrokullisni atë
Mbulo topin me peshqir të lagur dhe le të pushoni për 20 minuta. Pastaj spërkate një sipërfaqe me miell dhe rrokulliset topin nga qendra. Së fundi, mbuloni atë me pasta tuaj të preferuar pjekje, piqem atë, dhe të gëzojnë.Kumti.com

 

Artikulli paraprakSi të ballafaqohemi me nxënësit që nuk i respektojnë rregullat e klasës
Artikulli vijuesÇfarë është Vanguardizmi?