Sulmet terroriste shiite në Liban vranë pranë xhamisë 30 dhe plagosën mbi 500 të tjerë

0
127

30 persona humbën jetën dhe 500 të tjerë u plagosën si rezultat i dy shpërthimeve të fuqishme që gjëmuan në qytetin libanez Tripoli.

Sulmi i parë i terrorist u krye pranë një xhamie, kur prej andej po dilnin shumë njerëz pas namazit te së premtes. Një tjetër bombë u detonua pranë banesës së Najib Mikati, i cili aktualisht mban postin e Kryeministrit të Libanit.

Sulmi është ndërmarrë nga grupi terrorist shiit Hizbullah dhe aleati i tyre Regjimi i Bashar Asadit.