Turqia mbështet sigurinë dhe stabilitetin e Jemenit

Ministri jemenas i Shtetit Përgjegjës për Zbatimin e Dialogut Kombëtar, Yasir Abdallah er-Ruayni tha se Turqia mbështet sigurinë dhe stabilitetin e Jemenit.

Sipas lajmit të agjencisë zyrtare të lajmeve të Jemenit SABA, Ministri Ruayni u takua me Ambasadorin e Turqisë në Sana, Levent Eler.

Ministri jemenas shprehu kënaqësinë për mbështetjen që Turqia i dha vendit të tij në procesin politik.

Në këtë takim Ruayni u shpreh se Turqia krahas sigurisë, stabilitetit dhe zhvillimit të Jemenit ka dhënë mbështetje edhe gjatë periudhës së procesit të trazicionit nga fillimi i Konferencës të Dialogut Kombëtar me përfshirje të gjerë dhe procesit politik. Gjithashtu bëri thirrje për vazhdimin e mbështetjes edhe për legjimitetin në shoqërinë ndërkombëtare, vendosjen e sigurisë dhe stabilitetit të vendit dhe në përpjekjet për ti dhënë fund grusht shtetit.

Edhe Ambasadori i Turqisë në Sana, Levent Eler tha se Turqia mbështet legjimitetin kushtetues që përfaqëson Presidenti Abdurabbu Mansur Hadi dhe zë vend pranë Jemenit.

Artikulli paraprakErdogan: Gjermania po kthehet në oborr të pasmë të FETO-s
Artikulli vijues11 të vdekur në një aksident hekurudhor në Pakistan