Politika ruse për Sirinë

Në ditët e Bashkimit Sovjetik, Moska ishte një lojtare e rëndësishme në botën arabe. Por në dy vitet e fundit, Kremlini ka mbështetur vazhdimisht...

Anthony Giddens: Shqiptarët duhet ta kuptojnë që bota po ndryshon shumë shpejt

Sociologu i famshëm anglez, Anthony Giddens tregon rrugët e transformimit. Besimi i tij se mirëqeverisja dhe ndryshimi i zakoneve mund ta ndryshojnë rrënjësisht Shqipërinë. Bisedoi:...

Kosova më keq se Bosnja

Kur vite më radhë paralajmëroja se Kosova rrezikon të copëtohet si Bosnja, paskam qenë optimist e jo realist. Me ratifikimin e marrëveshjes Kosova u...

Korrektësia dhe gënjeshtra

Është kjo një fjalë dhe një vepër për të cilën kanë nevojë të gjithë muslimanët, ashtu që të jenë të suksesshëm në këtë botë...

The Telegraph: Vëllazëria Myslimane, kampioni më i madh i demokracisë për 2013

Në titullin:”Kush është kampioni më i madh i demokracisë për 2013? E pabesueshme, janë Vëllezërit Myslimanë”, gazeta britanike “The Telegraph” mendon se është Vëllazëria...

Terorizmi dhe siguria nacionale Nënçmim i të drejtave të njeriut

Ariane IOANNIDES Gjatë vitit 2002 aktiviteti kryesor i shumë shteteve të botës rotullohej rreth luftës kundër “terorizmit” dhe sigurimit të “sigurisë nacionale”. Si rezultat...

Bilanci i Rrugës së Kombit

Rruga e Kombit (që fatkeqësisht është e njohur më shumë në lidhje me debatet për koston e realizimit dhe mënyrën jo fort interesante të...

Historiani zviceran: Shqiptarët kanë drejtuar botën që nga Mesjeta, Evropa i la qëllimisht mënjanë

Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i "School of International Training" në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve ndërkombëtare...

Terror policor dhe mediatik ndaj muslimanëve! Ismail Bardhoshi

Terror policor dhe mediatik ndaj muslimanëve! Të terrorizosh fëmijët, gratë dhe pleqtë në fundin e natës, në shtëpite e tyre, me forca të shumta...

IHT: Përse italianët e votojnë Berluskonin përkundër asaj që ai është maniak?

Përcjellja e rezultateve të zgjedhjeve në Itali është sikur të shikosh filmin e njëjtë përsëri e përsëri dhe gjithmonë të shpresosh, e kurrë duke...

Na ndiqni

166,372NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë...

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë mundësi lobistëve që ka punësuar Beogradi, që të ndikojnë në...

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...