Çfarë duhet të hajë një fëmijë 1 vjeç gjatë gjithë ditës?

0
Ushqimi i përditshëm është problem për të gjithë por sidomos për të vegjlit. Më poshtë, dietologia Blerina Bomba tregon shembullin e një dite të...

Ushtrimet në shtatzëni, kur duhet t’i bëni dhe kur t’i ndërprisni

0
Cilat janë përparësitë e të ushtruarit në shtatëzani? Të qëndroni në kondicion të mirë është njëri ndër kushtet për të patur një shtatëzani pa...

Spitalet në Kosovë nuk furnizohen me barna as 70 për qind

0
Zyra për informim në Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës (SHSKUK) ka konfirmuar për gazetën “Zëri” se furnizimi me barna nga lista esenciale...

Kur mund ta ushqeni fëmijën me produkte të bylmetit

0
Disa beba fillojnë të provojnë produktet e bulmetit si për shembull kosin dhe djathin nga muaji i 6 nëse deri në atë kohë janë...

Mishi i përpunuar shkakton kancer të gjirit

0
Mishi i përpunuar shkakton kancer të gjirit Gjykimi dhe vendimi është përfundimtar: Mishrat e përpunuara si proshuta, sallami dhe suxhuku, që të gjitha rrisin rrezikun...

Ushqime që duhet të konsumoni kur jeni me të ftohur

0
Supë pule organike Ngrënia e një tasi me supë pule siguron më shumë se thjesht rehati kur ke një të ftohtë të tmerrshëm. Hulumtimet ende...

Presioni i lartë i gjakut shpesh është një diagnozë e rreme

0
Një studim i publikuar në Canadian Family Physiciansays thotë se më shumë se gjysma e mjekëve kanadezë ende përdorin pajisje manuale për të kontrolluar...

Vaj i jasminës; Shoqëruesi më i mirë i femrave

0
Vaji jasminës nxirret nga lulet e jasminës dhe është me veti të shumta kuruese. Aroma e tj është e ëmbël dhe ekzotike. Vaji orgjinal...

Varësia e ndaj lojërave të fatit/bixhozit/bastoreve dhe problemi i tyre

0
Si të ndaloni varësinë ndaj lojërave të fatit/bixhozit/basteve dhe të rifitoni kontrollin e jetës suaj Mund t’i ndodhë kujtdo nga ndonjë çast gjatë jetës: Basti...

Droga dhe parandalimi i saj

0
Është një rrjet aq mirë i organizuar i prodhimit, përpunimit, distribuimit dhe përdorimit të drogës, saqë edhe masat më të rrepta legale nuk kanë...