Një shkrim i Erdoganit në Bloomberg për Muhammed Aliun dhe disa pamje nga ceremonia fetare për ish-boksierin

Rexhep Tajjip Erdogan, presidenti i Turqisë, do të ishte mes njerëzve që do të merrnin pjesë në ceremoninë e faljes së xhenazes së Muhammed Aliut.

Veç kësaj, ai do t’i kushtonte një shkrim një prej figurave më emblematike të dekadave të fundit, që nga një boksier u kthye në frymëzues e shembull për miliona njerëz anekënd botës.

Ja ç’shkruan mes të tjerash kreu i shtetit turk në shkrimin e botuar në Bloomberg:

“Dikush mund të vrasë mendjen pse duhet të fluturojë presidenti i Turqisë për të marrë pjesë në funeralin e një boksieri amerikan. Përgjigjja është e thjeshtë: do t’i bëj nderimet e mia Muhammed Aliut në emër të popullit turk, sepse historia e tij e jashtëzakonshme nuk duhet të përfundojë këtu. Duke i vënë në jetë idealet e tij, udhëheqësit botërorë mund t’i trajtojnë shumë probleme të vazhdueshme.

Muhammed Aliu ishte një sportist i jashtëzakonshëm dhe një krijesë njerëzore e jashtëzakonshme. Gjindja anekënd botës nuk qe tërhequr vetëm nga intensiteti dhe atletizmi i Aliut, por gjithashtu nga qëndrimet e tij politike.

Një musliman i sinqertë, Aliu, si shumë nga ne, qe shqetësuar nga bashkëshoqërimi i papërgjegjshëm i Islamit me dhunën. Çfarë e lëndoi atë, siç tha ai pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit, qe fakti se, ‘është përfshirë emri i Islamit. Islami nuk është një fe vrasëse. Islam do të thotë paqe. Nuk mund të qëndroj në shtëpi dhe të shoh se si njerëzit i etiketojnë muslimanët si arsyen për këtë problem.’ Dhe ai kishte të drejtë në atë që do të kthehej në fund në një fushatë diskriminuese kundër një bashkësie prej 1.7 miliardë besimtarësh anembanë botës.

Mënyra më e mirë për ta nderuar kampionin e popullit është vënia në jetë e vizionit të tij të lirisë, barazisë dhe solidaritetit.” /tesheshi.com/      

muhammed_aliye_son_7cb7f_800

Solunum yollarındaki rahatsızlık nedeniyle 74 yaşında hayatını kaybeden ABD'li efsane boksör ve insan hakları savunucusu Muhammed Ali'nin iki gün sürecek cenaze töreni bugün Lousiville'de kılınan cenaze namazı ile başladı.  Muhammed Ali'nin doğduğu Kentucky eyaletinin Louisville şehri, ünlü sporcuyu uğurluyor. İki gün sürecek törenler kapsamında bugün efsane boksörün ilk profesyonel maçına çıktığı "Freedom Hall"da cenaze namazı kılındı. Namaza Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmezin de bulunduğu spor dünyasından çok sayıda temsilci ve binlerce Müslüman katıldı. ( Kayhan Özer - Anadolu Ajansı )

Solunum yollarındaki rahatsızlık nedeniyle 74 yaşında hayatını kaybeden ABD'li efsane boksör ve insan hakları savunucusu Muhammed Ali'nin iki gün sürecek cenaze töreni bugün Lousiville'de kılınan cenaze namazı ile başladı. Muhammed Ali'nin doğduğu Kentucky eyaletinin Louisville şehri, ünlü sporcuyu uğurluyor. İki gün sürecek törenler kapsamında bugün efsane boksörün ilk profesyonel maçına çıktığı "Freedom Hall"da cenaze namazı kılındı. Muhammed Ali'nin naaşını Yusuf İslam (solda), Amerikalı kanaat önderi Hamza Yusuf (sağda) taşıdı. ( Volkan Furuncu - Anadolu Ajansı )

Solunum yollarındaki rahatsızlık nedeniyle 74 yaşında hayatını kaybeden ABD'li efsane boksör ve insan hakları savunucusu Muhammed Ali'nin iki gün sürecek cenaze töreni bugün Lousiville'de kılınan cenaze namazı ile başladı. Muhammed Ali'nin doğduğu Kentucky eyaletinin Louisville şehri, ünlü sporcuyu uğurluyor. İki gün sürecek törenler kapsamında bugün efsane boksörün ilk profesyonel maçına çıktığı "Freedom Hall"da cenaze namazı kılındı. ( Volkan Furuncu - Anadolu Ajansı )

muhammed_aliye_son_40c63_800

muhammed_aliye_son_84a4e_800

muhammed_aliye_son_7e2bf_800

muhammed_aliye_son_99447_800

Artikulli paraprakNga Rick NOACK*: Parlamenti gjerman ende refuzon të njohë një genocid të vetin
Artikulli vijuesErdogan: Do hakmerremi ndaj Gjermanisë