Si ka vdekur Pablo Escobar

Për vdejen e Pablo Eskobarit jane disa teori që e  rrethojnë kauzën e vdekjes.

Kush ishte Pablo Escobar?
Pablo Emilio Escobar Gaviria, i referuar në mënyrë popullore thjesht si Pablo Escobar, ishte ndoshta më i famshmi dhe më i fuqishmi në botë deri në vdekjen e tij në vitin 1993. Escobari konsiderohej narkoterrorist dhe një kryekomandant i drogës, dhe drejtoi kartelin Medellin shumë të frikësuar. Deri në vdekjen e tij më 2 dhjetor 1993, Escobar ishte ndër njerëzit më të pasur në botë, me një vlerë neto prej 30 miliardë dollarësh, e cila përkthehet në rreth 55 miliardë dollarë që nga viti 2016. Ai u konsiderua si një brutal i zotit të drogës i cili do të përdorte dhunën sigurohej që ai të mbetej në pushtet dhe të kontrollojë industrinë ilegale të narkotikëve. Ai kreu një luftë të përgjakshme kundër qeverisë së Kolumbisë, e cila çoi në ndërhyrjen e Shteteve të Bashkuara dhe formimin e njësive speciale policore dhe ushtarake të ngarkuara me ndalimin e tij. transmeton Kumti.

Vdekja e Pablo Escobar
Në vitin 1989, Escobar bëri një përulje të përgjakshme për trupat kolumbiane, duke detyruar presidentin e atëhershëm, Virgilio Barco, të krijonte një njësi speciale të policisë për ta gjuajtur. Me ndihmën e agjentëve amerikanë të CIA-s dhe DEA-s, njësia Bloque de Búsqueda (Search Block) është krijuar dhe trajnuar nga forcat speciale amerikane. Njësia u drejtua nga Kolonel Horacio Carrillo dhe përfshiu anëtarët e DEA. Koloneli Carrillo udhëhoqi Bllokun e Kërkimeve në disa përpjekje për të kapur Pablo Escobar, edhe pse asnjë nuk ishte i suksesshëm. Ai udhëhoqi operacionet që vranë Gustavo Gaviria dhe Rodriguez Gacha. Megjithatë, Kolonel Carillo u pritë nga anëtarët e kartelit Medellin në rrugët e Medellin, ndërsa ai udhëhoqi një operacion për të arrestuar Escobarin dhe koloneli Hugo Martinez u emërua udhëheqësi i ri.

Në janar 1993, një grup i ri u bashkua me kërkimin për Pablo Escobar. Grupi u quajt Los Pepes dhe përbëhej nga kartele rivale të drogës, paraushtarakë dhe anëtarë të publikut të cilët ishin tallur nga karteli i Medellinit. Grupi u udhëhoq nga anëtarë të dëbuar të kartelit Medellin që kërkuan hakmarrje pasi Pablo vrau disa nga nëntë oficerë të tij. Ndryshe nga Blloku i Kërkimeve, i cili duhej të vepronte brenda ligjit, Los Pepes ishin të gatshëm të kalonin kufijtë ligjorë dhe moralë.

Më 2 dhjetor 1993, një ditë pas festimit të ditëlindjes së tij, Pablo e thirri djalin e tij, duke mos ditur që Blloku i Kërkimeve kishte përgjuar telefonin e tij dhe po e gjente vendin e tij. Ai u gjurmua në lagjen Los Olivos dhe anëtarët e ekipit të Kërkimeve Block rrethuan shtëpinë e tij. Një anëtar i ekipit identifikoi pozitivisht Pablo. Duke e kuptuar se vendndodhja e tij ishte kompromentuar, Pablo dhe një truproje u përpoqën të shpëtonin përmes kulmit, por u qëlluan nga një breshër me armë zjarri. Një plumb doli përmes veshit të djathtë të Escobar, dhe ai u vra në vend.

Llogaritë alternative të vdekjes së Escobarit
Edhe pse raporti zyrtar i lëshuar nga qeveria e Kolumbisë tregon se Blloku i Kërkimeve vrau Escobarin, llogari të tjera kundërshtojnë këtë raport. Disa raporte pretendojnë se Escobar u vra nga Los Pepes pasi mësoi pozitën e tij duke ndjekur Search Bloc. Një tjetër llogari e mbrojtur nga djali i tij thotë se Pablo Escobar vrau veten pasi u gëlltiste nga njësia policore, pasi ai u zotua të mos jetë i arrestuar gjallë dhe më mirë të vriste veten. Në vitin 2006, familja e Escobarit mori një urdhër të gjykatës për të ekshumuar trupin e tij. Një vrimë plumbi në veshin e djathtë sugjeron që ai mund të ketë vrarë veten./Kumti.com

Artikulli paraprakSi është formuar bora?
Artikulli vijuesPse qajmë kur qerojmë qepë?