Saturday, August 13, 2022

Komanda ushtarake e SHBA-ve: sateliti i Koresë së Veriut nuk kontrollohet nga Toka

0
Sateliti artificial i Koresë së Veriut që u lëshua të mërkurën, me sa duket, nuk kontrollohet nga Toka. Kjo u njoftua sot nga një...

Mbroni telefonin nga shiu dhe rëra me mbështjellësin special për smartfonë

0
Këta mbështjellës janë këllëfë të përbërë nga termoplastika. Ato janë të buta dhe marrin formën e telefonit, duke ju ndihmuar ta mbroni në rastet kur...

BlackBerry: Aplikacioni BBM shkarkohet 5 milionë herë brenda 8 orëve

0
Pasi aplikacioni i mesazheve BBM i BlackBerry u bë i disponueshëm për pajisjet iOS dhe Android, ai është shkarkuar në një normë rekorde. Sipas...

Shkencëtarët arrijnë të ruajnë 704TB të dhëna në një gram ADN-je

0
Kërkuesit e Universitetit të Harvardit kanë arritur të ruajnë plot 704 TB të dhëna në një gram ADN, substancën që është përgjegjëse për trashëgimninë...

Google po e "lufton" piratërinë

0
Kompania Google në blogun njofton se ka marrë të gjitha hapat e nevojshme për të reduktuar shpërndarjen dhe shkarkimin e përmbajtjeve ilegale të mbrojtur...

Skaneri Digitizer i Makerbot do të lejojë këdo të printojë objekte në 3D

0
Shefi ekzekutiv i Makerbot, Bre Pettis prezantoi një skaner të ri, Digitizer Desktop 3D. Aktualisht vetëm prototipet, por skaneri i gjenratave të ardhshme do...

Samsung sjell Galaxy Mini 2

0
Samsung ka zbuluar modelin e saj të ri të telefonit Galaxy Mini 2, i cili është prezantuar zyrtarisht në shkurt të këtij viti. Ky...

Në Japoni u zhvillua konkursi i parë zyrtar i hakerëve

0
Në Japoni u zhvillua konkursi i parë zyrtar i hakerëve. Aktiviteti në fjalë u mbështet nga qeveria e vendit. Siç besojnë autoritetet japoneze, konkursi...

Këto janë fjalëkalimet që nuk duhet përdorur

0
Fjalëkalimi konsiderohet ende nga shumica, më shumë si një pengesë në hyrjen e menjëhershme në një shërbim në internet sesa si një sistem për...

HP përgatit një tablet në Android?

0
Sipas burimeve të The Verge, thuhet se HP është duke u përgatitur të lansojë një tablet të ri të cilin do ta bazojë në...